Preliminary Program: List of Speakers and Sessions Chairs

Plenary Session Speakers             Sir John Walker (Cambridge, UK)
                                                         
Ada Yonath (Rehovot)

Speakers and Session Chairs

 

Fine-tuning of the Universe                Brian Keating (San Diego)
                                                               Gerald Schroeder (Jerusalem)

                                                               David Snoke (Pittsburgh)

Origin of Life: Pre-biotic chemistry    Nigel Pyne (Glasgow)

                                                               Peter Imming (Halle)

                                                               Ron Naaman (Rehovot)

                                                               Tomonori Totani (Tokyo)

                                                               James Tour (Houston)

                                                               Steve Benner (Alachua)

Origin of Life: Lipids                             David Deamer (Santa Cruz)

                                                               Tony Futerman (Rehovot)

                                                               Doron Lancet (Rehovot)

 

Origin & Fine-tuning of the Genetic Code

                                                               Paul Nelson (Seattle)

                                                               Zachary Ardern (Karlsruhe)

                                                               Ádám Kun (Budapest)

                                                               Michael Yarus (Boulder)

Pathways to Functional Islands in Protein Sequence Space

                                                              Joel Sussman (Rehovot)

                                                              Sir Alan Fersht (Cambridge, UK)

                                                              Charisse Crenshaw (Dallas)

                                                              John Moult (Rockville)

                                                              Sarel Fleishman (Rehovot)

 

Evolution of Novel Proteins by Modification

                                                              Eugene Koonin (Bethesda)

                                                              Avihu Yona (Rehovot)

                                                              Lianet Noda (Rehovot)

                                                              Richard Buggs (London)

                                                              Shifra Ben-Dor (Rehovot)

                                                              Klaus Neuhaus (Munich)

Evolutionary genetics                         Karl Skorecki (Safed)

                                                              Ola Hössjer (Stockholm)

                                                              Michael Behe (Bethlehem, PA)

                                                              Milana Frenkel-Morgenstern (Safed)

Fine-tuning of Biological Systems I   Russ Carlson (Athens, GA)

                                                               Michael Sherman (Ariel)

                                                               Robert Haltiwanger (Athens, GA)

Gordon Lauc (Zagreb)

Emyr MacDonald (Cardiff)

Siegfried Scherer (Munich)

Fine-tuning of Biological Systems II

Offer Gerlitz (Jerusalem)

Uri Alon (Rehovot)

Scott Turner (New York)

New approaches in Evolutionary Theory

Yoav Soen (Rehovot)

Guenter Wagner (New Haven)

What is emerging?

Tim Cox (Cambridge)

Steve Fuller (Coventry)

John Lennox (Oxford)

Addy Pross (Beersheva)

Guenter Wagner (New Haven)